O designu a nebezpečích

virtuálních a reálných

 

Měli bychom možná naději na úspěch v soutěži “How funky is your home?” kdyby nějaká taková existovala, napadlo mě včera při mytí nádobí. Už máme dva artefakty. Květiny za dřezem a hruškový hrníček.

Nálepky stály 4.50 a původně byly míněné kolem Roxaniny postele. Jenže jakéholiv nálepky které tam doposud kdy byly (nad její či Samuelovou postelí) skončily svorně orvané pod postelí, přežily jedině zrcadlové hvězdičky na stropě na které nedosáhnou a nakonec: v kuchyni stejně travíme nejvíc času tak proč si jí trochu nezkrásnit?

$$OBR487716$$

nová dekorace v kuchyni a největší hrníček v naší domácnosti o který se občas s F. přetahujeme.

$$OBR487717$$

tenhle je jenom můj

$$OBR487718$$

a odekorovaná zeď navečer

 

 


 

Nebezpečí virtuální

Mám účet na youtube a mám tam selekci oblíbených videí. Už když byl Samuel menší pouštěli jsme mu občas dětské písničky a pohádky. Teď už je o něco větší a počítač si ošéfoval a naučil se hejbat a klikat myší tam kde je potřeba a najednou tu mám celkem svébytnou postavičku uživatele a abych začala chránit data, blokovat jisté weby a podobně. Youtube se mi zdálo bezpečný, tedy donedávna. Po pravé straně od hlavního videa naskakují miniatury dalších podobných videí JENŽE…….na jakém základě? Jde o stejné autory nebo se do výběru dostávají i videa se stejnými keywords? Musí fungovat za B), protože jak jinak si vysvětlit, že se můj ani ne 5letý syn v několikaminutové nestřežené youtubové seanci dostal od dětských obrázkových videí k tomuhle? Možná k tomu přeskočil od Incy Winci spidera, což je populární anglická zpívánka, a zrovna ve chvíli když jsem se k němu přiblížila a zaregistrovala na co se dívá, vyskočilo to stvoření na kameru a mě se zastavilo srdce. Mechanicky jsem v sebeobraně shodila okno prohlížeče dolů ale zůstali jsme se Samuelem jako opaření a já se dlouho bála jít se na to podívat znova. Několik dní mi vrtalo hlavou jestli takové zvíře opravdu existuje, pak si jeho název progooglovala, zjistila že se jedná o fiktivní věc a šla na video znova a teprv PAK byla schopna identifikovat počítačovou animaci.

Každopádně Samuel bude mít teď nějaký čas přístup pouze na bezpečné stránky typu CBeebies atp. Je teda fakt že je to velkej milovník všeho živýho ale vodcaď pocaď.

Taky máte někdo čtyřapůlleťáka kterýho oblíbenými filmy jsou Kuky a Microcosmos? Když se ho onehdá ptal fotograf při focení na co se nejradši dívá v televizi (aby byl míň dřevěnej), odpověděl “Animals” a kdyby uměl pořádně mluvit dodal by že s tatínkem sjíždí kanály  National Geographic a Eden, s oblibou dokumentů Sir David Attenborougha. Ale já jsem ráda že právě kvůli takovejhlem programům tu SKY tv máme, o dobrých filmech nemluvě.Nebezpečí reálný

Jdu si takhle Peckhamem, je svěží slunečný ráno, tlačím vesele zelený kočárek s dcerou zamuchlanou do teplé bundy, syna vedu za ruku. Dokonale znám okolí, po tomhle chodníku chodím obden, vše je veskrze pozitvní, žádná kontrolka nebliká. Jsme tu brzo, banka je ještě zavřená, prošli jsme několik jiných obchodů a po návštěvě banky máme namířeno za známými na softplay. Jdu pomalu protože před bankou už čeká několik lidí ve frontě, odemknout mají během několika minut. Jsem od dveří banky asi 5metrů a najednou rána. Neschopna jakékoliv reakce pozoruji jako ve zpomaleném filmu jak se ani ne půlmetru od kočárku pomalu kutálí stavební plastová helma, která dopadla z druhého patra baráku který právě míjím. Stojím uprostřed jinak prázdného chodníku, cítím na sobě pohledy lidí z fronty a tisknu Samuelovu ruku. Hlavou mi běží paralelní film ve kterém helma dopadá o těch 50cm vedle a rozbíjí Roxaně lebku. Podívám se nahoru a nějaký dělníci se pohybují na nějaké římse nebo balkónku, já docházím setrvačností k frontě před bankou, jeden z dělníků prošel asi domem protože přichází zpoza rohu, sbírá helmu a říká “Sorry” na což nenacházím žádných slov tak jen pokrčím rameny.

Šok mně přejde až odpoledne a zlost se dostaví až večer. Mám se shánět po jménu firmy a podat jejímu manažerovi report? Pomůže to něčemu? Moje myšlenky míří k obětem podobných absurdních nehod, a úplně jako bych jednou z nich byla, představuji si články v novinách, výsledky sporu s firmou, právní jednání, odškodné, komentáře lidí typu “kráva blbá ani si neumí pohlídat děti” a není mi do zpěvu.

Tak díky strážný anděli za těch 50cenťáků!

BTW: jako test na oddolnost přileb dobrý, nerozbila se.


8 thoughts on “O designu a nebezpečích

  1. ty jo… youtube budu muset taky asi začít nějak cenzurovat… Mayka si tam umí už najít a pustit sama podle obrázku taky pohádku, ale občas je tam místo toho parodie nebo i něco horšího.. ale ta pavoukověc teda fuj! a to pavouky normálně můžu v pohodě…a helma, to byla teda sakra klika… jo a zeď je super :) akorát u vás koukám by to bylo funky i bez kytiček :D

  2. To já jsem taky jednou málem přišla o rozum. Jdu venku s kočárkem, bez přemýšlení jsem přešla na druhý chodník a najednou rána, tam, kde jsem stála před 10 sekundama spadla ze střechy hromada zmrzlýho sněhu. Děsný. Krásný kytky i hrušky …:)

  3. Evi nam tady snih nehrozi a asi proto bych to nevidela ani tak fatalne, ledaze by slo o nejakej poradnej rampouch. Ne fakt, zerty stranou, cloveka to privadi zpatky k uvaze o tech nahodach, existujou nebo ne?

  4. Ahoj, zdravím srdečně z Jičína. To za prvé. Za druhé jsem se chtěla podělit o radost, jakou mi udělalo, když na mě včera v knihkupectví Kosmas vykoukla knížka Druhý exil v češtině. Samozřejmě, že jsem ji tam nenechala:-D Ať se Vám daří a jste zdrávi, Kristýna

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s