nahoru a dolu
$$OBR333369$$
Poridili jsme Samuelovi houpacku ale jeste musime sehnat nekoho kdo ji poradne pripevni, sice je kam ale neni jak a cim (Franklin sice zaimprovizoval nejakejma sroubama ale to zdaleka neni co by to melo bejt takze sla zase dolu).
Prehoupli jsme se pres pulnoc a prestoze byl dneska veskrze prijemnej den, jdu spat s takovym nejakym knedlikem v krku ( a neni to ze bych byla nemocna).
Zejtra konci Barin ctvrtej tejden u nas. Chystala jsem se na to vyroci s malym prekvapenim, totiz zvysenim platu, jenze ted to vypada ze vsechno bude jinak, Bare je ten den dlouhej a tak si budem o vsem povidat a hledat reseni, a ja uz stravila noc procitanim inzeratu. Od chvile kdy jsem si vymenila par reakci mezi komentarema na Bary blogu s nejakou jeho ctenarkou mne pronasledujou pochyby ze neco delam spatne, ze platim malo, ze pracuju moc, ze takhle by to neslo. Zkouseli jsme to tema otevrit uz v utery vecer kdyz jsme Baru nasli v obejvaku na podlaze vycerpanou a na otazku ‘tak jak to dneska slo?’ na mne uprela smutnej pohled s rozpacitym usmevem. Ale protoze jsem byla emotivni a F. taky (jeho nazor je, ze jakakoliv africka pribuzna by tohle delala rada a dobre za pulku penez ne-li zadarmo, coz muze bejt pravda ale neni to relevantni protoze my sem nikoho zvat nejen nemuzem ale ani nebudem), nedopracovali jsme se zatim zadneho reseni. Bara rika ze o penezich nebo o ni to neni, ze je to dlouhy pro Obinnu, ze navecer uz je unavenej a protivnej a breci. Je fakt ze to utery se po me sapal jako kdyby mu slo o zivot.
Ve stredu si ho vzal do parady F.,a zatimco my s Barou odjely do skoly vyrizovat zapis, nacpal do nej veceri a po mym prijezdu si S. na kojeni uz ani nevzpomel. Oni se s tim v ty africe nejak asi min se**u (s prominutim).
Tak nevim. Nestanovila jsem zadny pevny rutiny ohledne jidla (casu a mnozstvi) a mozna bych mela. Kolik toho sni vase (11mesicni) dite? Nutite deti jist? (samozrejme nemyslim fyzickym nasilim ale trochu raznejsim a prisnejsim podanim kdyz dotycny dela drahoty a sceny).
A co s tou dlouhou pracovni dobou? Priznam se ze nevim. Zkusim promluvit se sefem o kolik by mne zkrouhli na platu kdybych delala na kratsi uvazek (u F. to neprichazi v uvahu, je placenej od hodiny nebo od hotovy prace a vydelava momentalne vic nez ja). Ted je konec dubna, uzavira se financni rok, nas zamestnavatel vetsinou dela bilanci a pridava na platech tak pockam s cim se vytasej (abych se netesila zbytecne!.) ale zvazuju i prechod na kontrakt, i kdyz by to znamenalo hodne velkou zmenu.
A nebo pribrat druhou au-pair a nechat je si to nejak podelit, treba kazdej druhej den nebo jen odpoledne, aby to pak Samuel ale vydejchaval, i kdyz proc ne. Uz jsem nasla par inzeratu a zejtra to obvolam. Jedno je starsi pani v Catfordu, pres 50, Polka, takze takova jako babicka :) a jedno zdravotni sestra s praxi na kojenaku ale ta bydli o neco dal. Nebo vyridit par hodin denne v nejakejch jeslich ale jak rozbit ten den a jak pak vyresit vsechno to vyzvedavani a predavani a placeni. Jde mi z toho trochu hlava kolem. Ovsem ta hlavni a nejhlavnejsi otazka je: Je Samuel HAPPY?? And will I know?
Vzdycky jsemsem jen nakukovala…a kdyz se mi dnes ve 4 rano uz nepodarilo usnout, zacla jsem pekne od zacatku. Zatim jsem hluboko v 2006 …a bavi me to cim dal vic :))
PřipomínkaZapomněla jste napsat,že to úterý,jak byla bára vyčerpaná,měla teplotu 38,6
spoon, uplne s tebou soucitim. tohle jsem si prozila dvakrat a vlastne prozivam kazdy rok, akorat uz, nastesti, s vetsima detma.poslu ti mail. drz se!
Tohle je na delší řeč, ale já taky dělám od nevidím do nevidím a mám na hlídání tři lidi. Malej (teď 9,5měsíců)miluje když je stále nějaká činnost, vyžaduje dost podnětů, a pro jednoho je to zápřah na 100% na celý den, jen v těch 2 hodinách spánku kolem poledne je dovoleno uvařit a vyprat. Množství jídla nechávám čistě na něm, jak si řekne, ale jistý řád to má. V 6 hod 150ml mléka, kolem 9.hod jogurt s banánem nebo jiným ovocem, ve 12 150ml mléka, kolem 15. 200g různé zelniny s 20g masa, v 18 instantní mléčná kaše s příchutěmi ze 120ml vody a kolem 20. poslední mléko 150ml a do rána je klid. A mezitím různě asi 200ml čaje nebo vody.
Nevím, jestli poradím, my máme opačný problém,Alex nesmí vidět nikoho jíst, řve jako tygr, dokud něco nedostane. Ráno vstává kolem 7h, dostane 150ml mléka, za další 3h znovu, kolem 12-13h zeleninu s kouskem masa (vařené doma, ty skleničkové mu nejedou), mixujeme jen maso, zeleninu mačkám vidličkou, někdy má rýži, zkusil i kuskus,batáty a fufu a zatím mu chutná všechno. Odpoledne banán, nebo jablko s jogurtem, před koupáním kaše a po koupání ještě 90ml mléka, bez flašky by neusnul. Chodí spát pravidelně kolem osmé, někdy už sotva vidí, ale snažím se ho udržet, aby neusnul dřív, i když je někdy už hodně protivný a uřvaný.Spí tvrdě celou noc, přes den jen po obědě asi hodinu a odpoledne, jen když je venku, hodí si takových malých 20min v kočárku.Jinak přeju, ať překonáte krizi, Alex je moje vlastní dítko a mám ho za celý den plné zuby, takže se Báře nedivím, asi by stačilo, kdyby ho měla třeba jen do 15-16h a pak nějaké střídání, nebo zkusit ten kratší úvazek v práci.Manža měl teď školení, takže jsme se od úterý neviděli a já byla s malým sama a někdy na konci dne už jsem padala na hubu.Malý usnul, já si nalila červené víno, zapálila svíčku a dělala si sama hezký večer, abych se udržela při životě….Držím palce!
Hm naší dvojce (2x14m) dáváme cca v 6-7 200ml mlíka, kolem deváté svačina se 150ml + nakrájený pečivo s nějakým mazáním :) kolem poledne zelenino-masová kaše a voda na zapití cca v 17 šťáva+přesnídávka a k večeři mlíko a ovocnou kaši. Mezitím si “vyžebraj” kus pomeranče, banánu, housky etc. Když dělaj u večeře drahoty, většinou se je snažíme důraznějším podáváním nakrmit, někdy stačí udělat nějakej trik – legrační ksichty, nebo kousek pomeranče na kterej se soustředěj a v pohodě snědí zbytek kaše. Jinak se buděj hlady, nebo jsou nenaladění, což je docela peklo. S manželkou máme oba částečný úvazky a dělíme si péči v týdnu. Ńáký velký piplání ve smyslu přizpůsobování a měnění zavedeného rytmu dětským náladám moc nepřichází v úvahu, jinak bychom za chvíli skončili oba v bohnický léčebně a to by asi dětem moc neprospělo ;)
v tomto je tazko radit pretoze kazde dieta je ine. moju malu som nikdy nenutila papat(ako aj prinutis?) a ak sa vykrucala a nechcela tak som ju nechala tak, ale nedostala nic ine iba zapit vodu. Vzdy som skusila neskor a ak vydrzala az do dalsieho jedla tak aspon spapala to bez problemov. Ja som nikdy malu nezabavala pri jedle lebo potom sa chcela len hrat a nie papat….ako hovorim kazde dieta je ine a chud do jedla sa meni s pocasim(hlavne s tym anglickym)Ak ti maly nechudne tak sa zbytocne nestrachuj aj ked by mu nechutilo, hlavne nech je to co dostane zdrave. A so starostilivostou? Ja som bola dlho doma tak som pomoc nepotrebovala ale teraz aj my asi zacneme mat starosti co s malou po skole(ja nemozem skratit pracovnu dobu a drahy este nevie)….asi tiez nejaky childminder.
jitkom: nevedela jsem ze mam seznam toho co mam a co nemam psat. Chapu, ze jste zvedava co pisu a prave ted to vidim prave takhle, ano, Bara mela zvysenou teplotu, marodili jsme vsichni, byla jsem s ni u doktora, vcera mela volno, samuela jsem mela na starosti cely den ja a dnes ho bude mit od 12 do vecera childminder. Ale to urcite od Bary vite ;)K jidlu: diky vsem, jeste se k tomu vratim, Samuel sni a vypije hrozne malo, teda ted jak pokaslaval jsem ho nechala at jde svym vlastnim tempem protoze doktorka rikala ze ho skrabe v krku ze ma zarudle mandle a tak ze si bude brat jen liquids ale to jsem uz psala.Prumerne vypije za den s bidou jeden 200mml hrnicek mlika a tentyz hrnicek vody. Kolik toho sni vlastne nevim, meli bychom mozna vest nejake zaznamy. Muj pristup byl neznepokojovat se dokud pribira ale to nemusi byt ten nejspravnejsi pristup, treba nedostava dost zivin? Jsem matka na baterky, budu si muset kouit nejakou prirucku nebo se podivat na internetu po nejaky kucharce pro deti kde budou i davky atp. Kupovani ‘komercnich’ jidel v tomhle veku uz jen jako nouzovku…
Nechci Vám radit,co máte psát.Jen mi přišlo spravedlivé,aby ti,co to čtou věděli,že k tomu všemu ještě měla horečku.Jestli jsem se Vás dotkla,tak se omlouvám,ale nechtěla jsem,aby to vyznělo,že je Bára úplně neschopná.Ona je moje dítě a v tuhle chvíli je jedno,kolik jí je let.Tak se mějte hezkyJitka
nejsem rodic, ale rid se srdcem.Bejt to na mne, tak mam pet dcer a syna a kazdej v poho, ale to se mi to povida, co, holky?!hlavně s nerid radama z bologu, to je anonymum maximum, stpn ale jinak mne to radio cos mi poslal zacina bavit, zkraje hrali peknej shitttt
kdyz pribira na vaze, ma dost jidla, tak se neboj. a podle prirucek jeste zadne dite neumrelo hlady, pokud melo co jist, ale nesnedlo to:)
Pro OstrovankuKdyž jsem byla kdysi s průjmující dcerou v nemocnici, na vedlejším pokoji byla matka s dvouletým opravdu hlady umírajícím chlapečkem, který jen NECHTĚL jíst, jinak mu nic nebylo – vyživovali ho sondou a kapačkama… To je extrémní případ a se Samuelem nemá samozřejmě nic společnýho, to mě jen tak napadlo k té větě o dětech (taky bych tomu těžko věřila, nevidět to na vlastní oči).Spoon: Nojo, je celkem pochopitelné, že Bára toho má dost (jak psala Jíťa, ono stačí vlastní dítě, natož cizí) – asi bych možná zkusila ty jesle, jestli se Samuelovi líbí mezi dětmi, možná by to bral jako něco jiného a nebyl ba pak tolik mrzutý. Můžete to někde nejdřív jen vyzkoušet? S jídlem neporadím, moje děti ještě ani v roce kolikrát neměly za celý den vůbec nic kromě kojení. Když ale Samuel přibírá, jak psala Pája, mělo by to být v pořádku. Jestli chceš, aby jedl trochu víc, můžeš mu zkusit koupit nějaký multivitamínový přípravek pro děti, to povzbuzuje chuť k jídlu.
jeslePripada mi ze to omilam porad dokola ale ty jesle (tady se to jmenuje nursery)je misto kde si s nim nebude nikdo moc hrat nebo se mu venovat, jsou sice regule kolik deti muze jedna ‘sestra’ mit na starosti ale ty jsou vetsinou jen na papire. Deti si mezi sebou sice budou hrat samy ale v tomhle veku si spis vypichaj oci kdyz u nich nebude nekdo sedet. Proto jsem vymyslela projekt au-pair (spravne tedy nanny protoze au-pair by mela mit az starsi deti) s predstavou ze denne budou na nejakem playgroup (coz je aktivita deti a maminek kde si vyhraje uplne stejne jako v jeslich) Jsou to skupinky/krouzky obycejne par hodin kolem poledne ale nektery od 9.30am az do 3.30pm a opravdu jich je tu na vyber a povetsinou jsou free.(+ maminka/chuva si pokeca anglicky ci cesky – dle preferenci :))
ahoj, spoon, nejsem pediatr, i kdyz pro pediatra take delam (- moje matka, ja orl). v detskem veku je rozhodujici rust, ani ne tak vaha. pokud malej roste, neni ceho se vyrazne obavat. existuji tzv.percentilove tabulky, tedy graf proporcnosti a vyrovnanosti rustu ditete. poslala bych Ti pekny programek, pokud se mi povede ho zmailit. zanasis do neho vysku, ale i hmotnost a dalsi parametry, a v case sledujes zmeny. pokud ditko roste v souladu s krivkami, neni ceho se bat. jakmile by vsak doslo k nejakemu zarazu, je dobre se zacit zajimat.ale od tabulek k zivotu. co se tyce jidla, moje dcera odmitala mleko, i kdyz neni alergik, odmita i ted ve svych 4,5 letech jist. je sladkomil, presto nesni ovoce, neji zeleninu (schovavam ji, kam jen muzu, treba pasirovanou, mixovanou, na male kousky v omackach, polevkach apod.) a vlakninu doplnuji jinak. ji jen nudle na bilo (tozn.nudle s olivovym olejem nebo kouskem masla a s parmazanem) pripadne s nejakou nerajcatovou omackou, jogurty, maso na prirodno, brambory, krupicovou kasi, rizek, koprovku a gulas – naprosto hrozny….)zkonzultovala jsem nutricionistu a zkousela podle jeho navodu byt dusledna a treba nedat najist, jen aby si vzala neco jineho, nabizela jsem odmeny. jednou, po 24 hodinach jejiho hladoveni, jsem to ja vzdala a ona vydrzela (nasla jsem ji ve spajzu u dozy s cukrem, jak si olizuje ruku a znovu ji namaci…) nakonec jsem zvolila variantu klid. at ji, co chce, a ja ji tam zaskodnicky vzdycky neco propasuju. zaplatbuh, dcera utesene roste. a ja ten psychicky teror prezila. delala jsem si prehledy, co snedla a vypila, vice kvuli hydrataci, nez kvuli jidlu, pit je nezbytne. ruzne jsem vyzkousela nejen tekutiny, ale i nadoby, ze kterych jsem davala pit. nakonec me deti uplne nejradsi piji z takovych tech 0.5 nebo 0.3 litru lahvi jako od jupika nebo od fromin vody. dostavaji do nich vodu, nebo caj s medem a citronem, pripadne redene stavy. mam tak kontrolu, kolik toho vypiji (kolikrat lahev za den plnim). driv to byly hrnky s pitky.s obema detmi jsem taky jezdila do materskeho centra. bylo to naprosto skvele. deti se vyradily, ja si pokecala, poradila se, naucila se hodne noveho – kurzy vseho druhu, jela jsem do uklizeneho bytu (zustal uklizen, protoze jsme nebyli doma :-) ). pisu pate pres devate, deti po me lezou, varim, snad je to ku cteni. preji krasny prvni maj a sladkou pusu pod tresni!jana
jeste – med do stravy az od 1roku veku decka. doporucene mnozstvi tekutin: kojenci: 150 ml/kg/dendeti 13.m – 6.rok: 1000ml+50ml na každý kg nad 10kg váhy( tozn. 12kilove dite – 1100ml)deti a dospeli s hmotnosti 21kg a vice: 1500ml + 20ml na kazde kilo nad 20kg vahy.a jeste jedna vec – v dobe nejvetsiho zaoufalstvi s terezkou jsem kupovala nutridrinky pro rekonvalescenty. a davala jsem je do jejiho jidla. chutnaji dobre. nebyl problem. ;-)
džjúva……nečtu to tu úplně pravidelně, takže mi asi něco uniklo, nebo je to mezi řádky, ale odkdy je spoon otrokářka ? :)pokud vím, tak se snaží za pochodu a bez předchozích zkušeností vymýšlet režim, který by vyhovoval všem zůčastněným, což jí nezávidím, ale o to víc držím palce.
jeste jednou jeslenikde v nursery mi nevezmou dite na 3 hodiny denne, vzdycky je to bud dopoledne nebo odpoledne nebo full time (8-6) Platit pul dne jesli a mit au-pair asi tak na 3 hodiny denne povazuju za luxus, ne-li zhyralost a nevim kolik bych ji pak mohla platit (za de-facto dovedeni a vyzvednuti ditete nekam) i kdyz jiste jsou i rodiny kteri na takove pomocniky maji. Ja ne (a nikdy jsem se ani za bohatou nevydavala :)