Palm wine

Palmové víno je něco jako burčák. Přírodní, mírně alkoholický nápoj, nakvašená míza z palmy.$$OBR485914$$
Palm wine tapper – chlapík kterej vyleze nahoru na strom, nařízne kmen stromu a připevní k němu plastovou flašku nebo rovnou kanystřík.

$$OBR485915$$
Leze tam za pomoci téhle obruče, která je vyrobená z palmového listu. V průběhu dne se k nádobám vrací a přeposouvá je z vyčerpanejch míst na místa nová a brzo ráno tam pak leze znova aby nápoj dopravil na trh, protože se musí vypít ten samý den a nejlepší je hned bezprostředně po sběru.

$$OBR485916$$
Víno má jemné bublinky a svěží, ovocnou nasládlou chuť. Na dně skleničky se usadí bílý mléčný kal který je nejsilnější. Tradičně býval tento poslední lok určen nejstarším.

$$OBR485917$$
V menších dávkách je vhodné i pro děti (ty moje od skleničky nebyly k utržení)

$$OBR485918$$
Většinou se rozlévá rovnou z těhle plastovejch nádob ve kterých se koupilo (tahle modrá stála kolem 2500najra). Po vypití flašku potom vrátíte majiteli.

$$OBR485919$$
A když jste posh můžete ho dostat i do skla :)

O Vánocích je ‘suchá sezóna’ (harmatán) a sběr je pomalejší protože stromy nemají tolik mízy, víno je tedy dražší než v období deště, ale má zase plnější a sladší chuť.

Oblíbeným tématem nigerijských expats je jak dostat palmové víno za hranice Nigerie, o možnostech exportu, teorie o zmražování a převozu, což ovšem není možné protože ho stačí na chvilku zašpuntovat a vybuchne vám.

Víno se sbírá z olejových palem, ne těch kokosových, o těch ještě bude řeč.

Fotoseriál o sběru vína (sice senegalského ale naprosto věrně ilustrující) je tady.. Ty kalabáše který má sběrač na obrázku č.4 jsou vyrobený z uschlý melounový šlupky. Dnes už je nahradil více praktičtější (pravda ne tak esteticky dokonalý) plast.

7 thoughts on “Palm wine

  1. Úžasná a neuvěřitelná je ta příroda, rovnou za humny:o) masíc dovolené bych tak určitě vydržela:o))

  2. Spoon,to je sen.Nikdy jsem o tom ‘božském moku’ nečetla ani jsem o něm neslyšela.A zřejmě ho ani nikdy neochutnám.Tak děkuju moc! za tuhle skvostnou ‘ochutnávku’.

  3. To je paráda, co všechno příroda nevymyslí – víno rovnou z kmene palmy. Kurňa, proč neroste něco takovýho tady?

  4. Vidis, jak se clovek priuci pri pojidani citronoveho jogurtu. To bylo moc zajimavy cteni a ty fotky k tomu jsou super. Tesim se na dalsi cteni!

  5. Já si občas kupuju v africkém shopu flašu. Sice není fresh jako z vesnice, ale taky je dobrý

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s