Samuel 32 měsíců

Zdá se mi že na otázku ‘how old is he?’ odpovídám ‘two and half’ už celou věčnost, ale pořád je to pravda. Je mu dva roky a osm měsíců, do třech má teda ještě daleko, i když už se to blíží. Období ‘Terrible two’ se u nás nekonalo (klepu na dřevo).

U doktora

Samuel je dlouhej a hubenej. Když minulej tejden doktorka vyplňovala /po dlouhý době/ data do jeho červený knížky" (měří 99cm a váží 15,5kg), vyšlo najevo, že obojí je na hranici extrému. Tečka se na grafu vešla tak tak na poslední místečko křivky, hodně daleko od průměru. Doktorka mě ujišťovala že důležité je to sledovat průběžně a dlouhodobě, že jednotlivý výsledek sám o sobě nic neznamená. Probrali jsme témata výživy, stravování, já si posteskla nad jeho nezájmem o jídlo (prostě by jíst nemusel kdyby na to přišlo), optala se mě na klasické věci jako jestli jíme spolu, co vařím, jak stolujeme, jaké máme rituály a dělám-li kompromisy např. ohledně sladkostí. Na odpovědích neshledala nic závadného, i popřála nám mnoho štěstí (byli jsme tam se S. oba s manželem) a s předpisem na různé mastičky (začal ho zase trápit ekzém) jsme se odporoučeli. Dobral teď taky svý první antibiotika, ve formě sirupu, od vánoc se totiž úplně nezbavil kašle a přestože na poslech na průduškách bez nálezu a krk, uši a nos taky dobrý, nějaký hleny v sobě pořád měl a tak se to rozhodla přeléčit pro případ že je to virus. (alespoň tak jsem to pochopila já).

Odplínkování

Se nám pořád ještě nezdařilo, sice už na záchodě na nástavci ňákej pátek sám sedí, nevzpírá se, má z toho srandu, ovšem nic tam ještě neudělal. Když ho nechám doma bez plíny, přijde mi skutečnost že se počůral (nebo to druhé) nahlásit až dodatečně hláškou typu Samuel čůral, je to mokrý", nechá se posadit na záchod, nic tam neudělá, převlíknu ho a tak pořád dokola. U známejch, kde děti na nočník (samy a bez vyzvání či pobízení) samy choděj, sice všemu se zájmem přihlíží, efekt to na něj však žádný nemá. Na otázky typu potřebuješ/budeš/půjdem kakat/čůrat?" odpovídá ze zásady a rozhodně NE!, nejúpornější ne" je právě ve chvíli kdy je ‘produkt No.2’ na cestě. :)

S druhýma dětma

Je výbornej, což můžu pozorovat na různých skupinkách a o čemž už jsem určitě psala. Zapojuje se do her a aktivit, je bezprostřední a ochotnej k interakci. Není ani agresivní ani uťápnutej, rychle přebírá od druhejch nálady a nápady, baví ho dělat legraci. Sice vyhledává v kolektivu spíš starší děti (a má tendenci je napodobovat), ale s menšími dětmi problém nemá. Kamarádky miminko hladí něžně, je opatrnej a vždycky si všechno s nesmírným zájmem a zblízka prohlíží.
Tuhle jsme byli v herně, já seděla trochu stranou s kafem a nechala ho volně lítat, a najednou vidím, že sedí na houpací lodi, vedle sebe panenku jako miminko, neustále ho rovná aby sedělo správně, něco mu povídá a krmí ho plastovou mrkví z dětské kuchyňky. Byl při tom hrozně roztomilej.
Už ví a chápe, že maminka má v bříšku bejby, hladí ho a před spaním se rád přitulí. Dlouhou dobu předstíral, že má v bříšku bejby taky (a nedal si to vymluvit) ale zdá se, že už ho to přešlo.

Fascinace

Má fascinaci holou kůží. Kdykoliv se pro něco sehnu a tričko mi poodhalí pruh kůže nad kalhoty (a že teď tahám kalhoty nahoru a trička dolů nonstop), přiskočí a pohotově si štípne". Je to už takovej rituál že jsem si zvykla a neřeším to, baví ho, že vyskočím a vyjeknu, neštípe mě bolestivě, je to takový škádlení. Když usíná, strká mi ruce do rukávů, hladí mě a choulí se do klubíčka.

Pak má taky fascinaci škvírama. Mezi jeho stolem a zdí je asi centimetrová mezera, do které mizí na denní bázi pastelky, drobné hračky, papíry, válečky z modelíny a další rozličné předměty. Baví ho vše uklízet" tímto způsobem zcela systematicky a cíleně, jednu věc po druhé. V podobných škvírách pod ledničkou, okolo pračky a v mrazáku nacházím dnes a denně magnetická písmenka (nic jiného doma není tak ploché aby se tam vešlo).

Pak se zdá mít fascinaci měsícem. Od mala. Není den aby si ho něčím nepřipomněl. Okousanou sušenkou, dílkem jablíčka. Když je na nebi vidět, je nadšen, když není, připomíná mi to: Není moon" no, není broučku, protože je den, možná ho uvidíme v noci"… :)

To jak plete češtinu s angličtinou je legrační, naštěstí je to zřídka a jen u těch výrazů které často používáme nebo které má vžité. Tuhle si nesl v tašce nějakou hračku, zvedal jí do výšky a povídá u toho My god, to je heavy!" ;)

Mluvení a komunikace

Dělá pokroky jak ve slovní zásobě, tak ve slovních spojeních, jejich používání a pamatování si věcí na které jsme při čtení narazili jen okrajově. Mockrát mě překvapí, jak si dává věci do souvislosti a umí je vyjádřit. Sice ve větě třeba chybí člen Tatínek zlobí" místo tatínek se zlobí, tatínek udělal", Sami udělal", Sami maloval" Sami napapaný bříško" krájet jabíčko"…atp, ale dost přesně už umí říct, co chce. Možná bych se neměla divit a možná jiný děti toho namluví daleko víc, ale já jsem nadšená.

Hodně rád mi pomáhá v kuchyni, dožaduje se kájet bambory" a loupat vajíčka", u výroby palačinek pracně míchal" mouku až byla po celý lince.

S barvami, čísly a počítáním jsme na tom zhruba stejně jako jsem popisovala v 25 a 28mi měsících, pozná základní barvy (modrá, zelená, žlutá, červená, oranžová – té říká zarputile ORANŽOVANÁ), ale někdy se je schopen hádat, že modrá je zelená a když ho člověk opraví a trpělivě vysvětlí a ukáže jak to s těma barvami je tak stejně povede pořád svojí ne, zelená!!" ,)

Počítá jak anglicky tak česky, u češtiny dost často začíná pětkou, když ho opravím a vrátím na jedničku tak se chytí.

Docela dost dobře chápe, že je přes den tatínek v práci a je s tím smířenej. Když se někdy F. ráno vytratí dřív než se probudíme tak ho jde nejdřív hledat v koupelně a v kuchyni a v šatně a volá DAD?" s tak dokonalou intonací že nechápu odkud to má. Pak sám usoudí a přijde mi sdělit že tatínek není, tatínek páci" a jdem snídat.

Začínám taky oceňovat fakt, že žijeme v jinak mluvící zemi, protože Samuelovy komentáře v autobuse typu "paní má veliký bříško/zadeček" nechávaj dotyčné chladnými :))

Školky

Od tří let věku mají děti v UK nárok na 12,5 (někde 15) hodin tydne nursery care zdarma. Institucí které tuto péči poskytují je několik druhů a typů a mají různé podmínky. Faktem ovšem je že březen je deadline pro podání přihlášek i těm dětem, které budou nastupovat (teoreticky, protože pro ně ve výsledku nemusí být místo) od září téhož roku nebo až od ledna toho následujícího. Takže to jsme teď činili, obcházeli školky, školky a dětská centra a zvažovali co a jak. Pokaždý jsme ho odtamtaď museli rvát téměř heverem, a pokud bychom na to měli peníze, dali bychom ho alespoň na pár dní v týdnu nebo pár hodin denně někam IHNED. Nejspíš to dopadn
e
tak, že půjde do té školky co už jsme ji vyzkoušeli, pokud budou mít místo, a pokud ho budou mít dřív než v září tak se ho pokusíme umístit už někdy v dubnu, začínám mít totiž obavu že s pytlem blech doma a novorozenětem to bude záhul.

Teď ještě ho zabavím a utahám a leckam se podíváme a ledacos stihneme dělat a vidět, nechci ho o to připravit a zůstávat doma, zvlášť když půjde o začátek léta, ale jak reálné bude pokračovat v našich stávajících aktivitách zatím netuším.

 

Samuelovy podoby

$$OBR433894$$
nevinnatko

$$OBR433895$$
kolega

$$OBR434009$$
akrobat 

$$OBR433896$$
kamarad

$$OBR433897$$
tmelici prvek

$$OBR433898$$
vedator

$$OBR433899$$
pohodar (ten co se vali na zemi)

$$OBR433900$$
starosta

$$OBR433901$$
komediant

$$OBR433902$$
XXX

 

 

 

11 thoughts on “Samuel 32 měsíců

  1. pekne si zhrnula ako rastiete…inak k tomu grafu a vyske bud rada. S vyskou sme na tom rovnako u malej a to je dievca, este ze je najmladsia v triede, takze aj ked je sice o vela vyssia nez je rovesnici ak si predstavim ze by sa narodila o par tyzdnov neskor tak by chodila s detmi co su od nej aspon o hlavu a pol mensie….no len dufam ze do buducnosti sa jej rast trosku spomali ;-)) S jedlom je to u nas rovnako, deti su uz take, maju rozne obdobia, raz jedia raz nie. Pokial su zdrave tak sa netreba stresovat,och co by som urobila keby mam apetit ako mala…

  2. Moc mu to slusi. Nekde jsem cetla, ze bilingvni deti ze zacatku "zaostavaji" za ostatnimi, protoze prumerny pocet slov, ktere by dite melo znat v urcitem veku proste spotrebovavaji na dva jazyky (takze Cech rekne 300 slov v cestine a Sam 150 v aj a 150 v cj). Tak nevim.Ja teda myslim, ze jazyky micha snad uplne kazdy multilingvni clovek. Malir obycejne micha fj a fon (ne kdyz mluvi se mnou), nekdy i se spanelstinou, v posledni dobe i s cestinou… jde o to, ze si vyberes slova, ktera nejlepe vystihujou, co chces rict:D

  3. zatimco jsem to sepisovala, syn se poprve vycural jako chlap – vestoje do misy, uplne samozrejme a sam (F. tam byl s nim) a dneska to zopakoval. Z naseho nadseni, vyskani a aplaudovani byl uplne unesenej, porad pak chodil a opakoval co se stalo a kde a jak a my ho porad dokola a donekonecna chvalili, objimali a libali :)))Jeste jsem zapomela zminit jeho ucast na prvnim castingu, je registrovan u modelingove agentury, byl to zajimavej zazitek, sice pochybuju ze ho na obal ‘swimming nappies’ Tesco baby vyberou (bit too skiny I’d say) ale uvidime! It’s a start! :-)

  4. multilingualBude mit samuel obrovskou vyhodu ze bude od malicka umet vice jazyku. Ze se mu to obcas plete nevadi pry se to vzdy srovna, ale vubec se mu nedivim, protoze se nekdy pristihnu ze pouziju anglicke slovicko taky (proste lepsi tam, nekdy sedne, obzvlast kdyz vypravim v cestine jak jsem se s nekym bavil anglicky).Spoon a jazyk tveho manzela ho neucite ? Nebo jste si rekli ze uz by toho mel moc, se dost divim, ja jako otec bych vzdycky chtel aby moje dite umelo muj jazyk.

  5. Stando v tom manzel dost pokulhava…obcas si vzpomene a rika mu nejaka slova ktere on bezchybne opakuje (a ja je nikdy stejne nevyslovim) ale soustavny v tom neni. Ale ten jazyk jako takovej slysi casto, kdyz je v prostredi jeho manzela a jeho kamaradu ktery se spolu v Igbo bavej..

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s