report z prace

(UPDATED – S VYRAZOVYM SLOVNIKEM A FOTKAMA)Konec pracovniho tejdne. A jakyho! Mela jsem rozdelanou praci na Woolwichi, kterej se tahne uz nekolik dlouhejch mesicu, data se neustale menej, nic neni potvrzeno a nic poradne naprojektovano. Nicmene si v klidu kreslim detaily podle inzenyrovejch skic a jedu si svy tempo. V pondeli rano mam ale na stole (zase!) Westminster college. Sam (kontraktor) nestiha a bylo ji receno ze me muze pouzit’. Woolwich jsem teda predala Stevenovi (ne ze bych si to vymyslela ja ale poslal ho ke mne Manuel). Steven je ten vecne zpruzenej chlapek na konci naseho stolu a ja se pak permanentne bala ze prijde a zacne hartusit ze to je blbe namalovany nebo proste nakej problem. Fakt dokaze bejt strasne neprijemnej a nejen ze dokaze on taky je. Nonstop. Je tu jen jeden kluk co se jeho vtipum (bez vyhrady) smeje, a taky spolu chodej kourit, asi si nejak padli do oka. Jednou jsem s nim (omylem) jela vytahem a celou dobu se tvaril hrozne nepristupne a koukal mimo mne, ja chtela prohodit nakou konverzacni frazi ale nakonec jsem to vzdala. Pozdejc jsem pochopila ze nesnazi A) zeny B) cizince (mozna je toho vic ale tohle uz vyplynulo jako zrejme a neskryvane)

Takze jdu delat se Sam a dostanu nejdriv pilecap details, pak me prevelej na corewalls plans a nakonec na wall elevations, tak se s tim piplam, vsechno vychytam, otvory okotuju a o par dni pozdejc se do stejnejch Elevations sere Mandeep a dneska dokonce dalsi novej kontraktor, David, a hrozne dulezite hlasi ze neco je tam blbe udelany (system cislovani zdi, v jadru to nejde okolo’ ale preskakuje odshora dolu a pak zleva doprava) ale to uz jsem DAVNO probrala se Sam a Manuelem (senior technician) a usoudili jsme ze neni cas to predelavat (v budove jsou 4 jadra s 8-15 zdema kazdy).

Nic tak nepovzbudi jako nahled na PRODUKTIVITU PRACE. Mezitim jsem dostala za ukol updejtovat rezy, takze se do toho pustim, vsechny layouty xrefovany a tam vidim ze zadny upstandy jeste nemaj cisla (tudiz urceny velikosti atp) Mam chut jit domu. David dela po kanclu strasny ISSUE z toho v jakym to je stavu, a to maj za hodinu odevzdavat a delali jsme na tom full time tejden a Sam predtim uz asi mesic.

Hm

jo mimochodem ty pohledy delal Jeff kterej uz tu nedela. Ja kdybych to chtela predelavat asi by bylo lepsi to zacit delat cely znova. Do toho chodej mejly o tom kdo se louci, kdo slavi narozky, ruzny presentace a meetingy a vubec srumec. Tahle firma teda opravdu ‘jede’ ;)


Pochopila jsem ze memu zargonu CADTechnika neni zrejme lehke rozumet a dodavam tedy slovnicek.

Core walls – core je jadro a core walls jsou zdi ktery v baraku tvorej jadro.  Ve vetsich budovach ktery delame my je jich zpravidla hned nekolik (tech jader) a skryvaj se v nich vetsinou schodiste & vytahy. Smysl jader je ze jsou v kazdym poschodi presne nad sebou, a jejich zdi tedy tvori nosny prvek. Vetsinou jsou tloustky 250mm – 300mm, z betonu (kterej se ztuzuje a vylejva na miste).

Projektova dokumentace zpravidla obsahuje GA’s  (General arrangements) / layouts – pudorysy, sections – rezy, elevations – pohledy a set of details. Pohledy se delaj vnejsi (vetsinou architekti si na na potrpej) nebo vnitrni (prave pohledy na jadra kvuli otvorum v nim).

Xref je zkratka pro Externi referenci – vykres kterej si ke svymu ‘prilepim’ ale nemam moznost ho editovat. Je pouze pro referenci / kontrolu. Takze napr. na kazdym patre mam aktualni architektuv vykres a kontroluju jejich vzajemny prekryti – jestli zdi licujou, jestli to nekde nezkratili, neprodlouzili, nezatocili, nezmenili sirky dveri, neubrali sloupu, nezmenili jejich velikost, orientaci (vetsinou jo). Logicky z informaci z pudorysu se delaj rezy a pohledy.

Grid – sit/osnova, system ke kteremu se poloha bodu vztahuje (a kotuje).

Updejtovani – revize a aktualizace

upstand/downstand beam– versinou betonovej ‘obrubnicek’ – ‘tram’ kterej jde od podlahovy desky bud nahoru nebo dolu a ma bud statickou (downstand) nebo architektonickou (upstand) funkci – napr muze slouzit jako ‘podesta’ pro zabradli.

pile – pilota, takova vetsinou betonova ‘noha’ kruhoveho prumeru na ktery dum stoji kdyz je na nestabilnim podlozi, vyvrta se do zeme dira a pilota se vyleje. Samozrejme jich je spousta jinejch druhu.

pilecap – betonovej utvar kterej piloty nahore ‘sdruzuje’ a zaclenuje do zakladu (foundations). Pekne jsou videt treba tady.

Vsechny prvky (sloupy, nosniky, piloty atp) jsou vetsinou ve vykrese ocislovany (napr. B12 – beam 12, C4 – column 4) a jejich velikost lze vyhledat v tabulkach. Je to snazsi to mit takhle protoze se velikosti za dobu projektu Xx meni.

$$OBR364961$$

corewall plan

$$OBR364962$$

corewall elevations

$$OBR364963$$

westminster college

$$OBR364964$$

woolwich civic centre

$$OBR364965$$

Haberdasher’s Aske’s Hatcham College

14 thoughts on “report z prace

  1. Vždycky mne zajímalo, co v Londýně děláš, kde pracuješ. Žít v Londýně je pro mne synonymem spokojeného života. Já Londýn mám moc ráda a cítím se tam nádherně. Každý rok na podzim tam jezdím odpočinout si, alespoň na pár dnů. Tam, kde bydlívám, běhají po ulici lišky :) Jsi tam spokojená?

  2. CAD za mých mladých let, to by byla pouze pohádka. Vše jsme rýsovali trubičkovým perem až později dokonce plnicím, vše podle pravítka, no hrůza. Ale tato práce musí být nyní velmi produktivní proti té naší bývalé. Moc ti gratuluji, jak to zvládáš!

  3. Hele neuvažujou šéfíci o 3D projekci? Revit, archiCAD, VectorWorks?? Tohle updatování = překreslování pohledů etc je celkem otročina …

  4. Ten barák na poslední fotce vypadá dobře. Mimochodem, jaká je trvanlivost dřevěných fasádních obkladů? Všude se to objevuje, moc se mi to líbí (chtěl bych tak doma vyřešit fasádu, včetně zateplení, tzn. zateplit a pak obložit dřevem, páč polystyren plus umělé omítky mi nejdou po nos) ale nikdo mi není schopen říct, jak dlouho to vydrží, frekvenci obnov nátěrů apod.

  5. Kharmina: Spokojena? Stastna! Spokojena muzu bejt treba s vysi platu, naplni prace, prostredim ve kterem ziju, nespokojena s dobou kterou stravim dojizdenim, vysi najmu, ale to jsou vsechno jen dilci veci. Clovek je prece schopnej bejt stastnej vsude, vsude si najde ‘to svy’. Manzelka: necekalas ze stavime panelaky?? :)Eliza: ja taky na prumce s inkoustovejma perama a pauzakem zacinala, mela jsem Rotringy a Stadlerky a mozna je dodneska nekde (beznadejne zaschly) mam.Bo: vsechno tu mame a jeste Rhinoceros, je to pouzivany na slozitejsi projekty, neco casem pro zajimavost pridam i kdyz ja ve 3D ‘nejedu’. Sejra: mne se timber cladding taky libi, neco ti o tom vyzjistim. Libi se mi hlavne pak ‘zvetraly’ a omsely.

  6. ad sejra:Na dřevěný fasády se u nás zpravidla používá modřín, neb nejlépe odolává povětrnosti a UV záření sám o sobě (jiná dřeva je potřeba povrchově ošetřit). Je možné jej použít v podstatě bez žádné povrchové úpravy, nebo jen s nějakou základní penetrací pokud se “smíříš” s tím,že časem oprší a nabere stříbrošedý odstín – mně se to líbí. Výdrž takové fasády, pokud je provětrávaná může být desítky let – což je vidět na starých stodolách, senících atd. Jinak chceš-li nějakou jinou barvu než přírodní, existuje spousta exterierových nátěrů dřeva s UV filtrem (třeba dřevěná EUROokna musejí mít exterier ošetřený takovýmto nátěrem). Životnost se pak odvíjí od typu nátěru, kvality provedení a zda je daná část na osluněné návětrné straně, či ne. Dobře provedený nátěr na exponované straně vydrží cca 10 let, zbytek třeba trojnásobek.. Zde jeden z výrobců:http://www.clou.cz/

  7. ad spoon:Jasně, ono je to asi přirozený, že velká firma vlastní licence k více klíčovým programům, protože v čase spolupracuje s mnoha externími projektanty profesí etc a je dobré s nimi komunikovat v nativním formátu..Jinak být tebou, začal bych se 3D vážně zabývat. 2D nezanikne, vždycky budou na výstupu 2D plány ale spíš generovaný z 3D virtuálního modelu stavby (nebo jiného objektu..)než vynášený načisto. Proto AutoDesk koupil Xanadu s Revitem.. Allplan koupil Graphisoft…

  8. spoon, …boDíky za informace, hned sem chytřejší. Shodou okolností mám taky dřevěná okna natřená lazurou od soudalu a na osluněné,návětrné straně jsem na některých místech obnovoval nátěr po pěti letech, na straně, kde není větrno, je nátěr jako nový. Sice trocha práce, ale furt lepší než plast.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s